2015 NZ Laser National Champs Final Results

Barfoot and Thompson 2015 New Zealand Laser National Championships

Takapuna Boating Club

Updated 20 Jan 2015




















  Fleet Division Nat Sail No HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Laser 4.7 U 18 Male NZL 201517 Philip Governale WBBC 1 1 (2) 1 1 1 1 1 1 1 11 9
2nd Laser 4.7 U 18 Female JPN 173423 Emiri Koya MBSC (4) 2 1 2 2 3 3 3 3 3 26 22
3rd Laser 4.7 U 18 Male NZL 177771 Joe Gauld FBYC 2 3 3 (4) 3 2 2 2 2 4 27 23
4th Laser 4.7 U 18 Female NZL 172034 Aleisha Ferguson Ngaroto 3 4 4 3 (5 DNF) 4 4 4 4 2 37 32



















Rank Fleet Division Nat Sail No HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Laser Radial Youth Male NZL 206419 George Gautrey MYC 3 2 1 5 (15) 2 3 2 3 1 37 22
2nd Laser Radial Women NZL 192281 Susannah Pyatt MBSC/RNZYS 9 1 2 10 3 4 2 3 (14) 2 50 36
3rd Laser Radial Youth Male NZL 207850 Alastair Gifford QCYC 2 5 3 1 (29) 9 11 6 1 3 70 41
4th Laser Radial Women NZL 202447 Sara Winther TBC/RAYC (15) 4 9 7 2 5 1 1 12 5 61 46
5th Laser Radial Youth Male NZL 195538 Tim Adair MBSC 4 3 16 4 5 6 6 (17) 4 10 75 58
6th Laser Radial Open NZL 192612 George Lane MBSC 14 9 6 (21) 1 1 4 5 5 14 80 59
7th Laser Radial Youth Male NZL 206423 Sam Simpson KYC 17 15 4 12 14 11 9 11 (21) 6 120 99
8th Laser Radial Youth Male NZL 208363 Leonard Takahashi-Fry MBSC 20 (34) 12 7 17 14 18 4 10 9 145 111
9th Laser Radial Youth Male FRA 199044 Mael Le Pen CCV 13 7 22 23 4 10 7 8 (29) 23 146 117
10th Laser Radial Women NZL 198113 Elise Beavis MBSC 7 20 19 14 8 12 16 (25) 16 7 144 119
11th Laser Radial Youth Male NZL 181720 Josh Armit MBSC 1 17 7 13 16 26 (53 UFD) 19 19 4 175 122
12th Laser Radial Youth Male NZL 201519 Scott Inglis LTYC 6 14 23 19 24 (29) 12 16 6 12 161 132
13th Laser Radial Youth Female NZL 206030 Ali Nightingale CBYC 41 (44) 17 22 12 3 10 7 8 13 177 133
14th Laser Radial Youth Male NZL 193052 James Jennings MBSC 23 12 27 20 23 7 13 12 2 (36) 175 139
15th Laser Radial Youth Female KOR 195536 Jia Kim BSF 11 6 25 2 13 18 28 (36) 25 17 181 145
16th Laser Radial Youth Male NZL 196415 Charles Corston CBYC (36) 11 13 25 9 8 31 10 9 30 182 146
17th Laser Radial Youth Male NZL 191621 Travers Cole CBYC 24 18 10 3 10 16 5 27 34 DPI1 (53 BFD) 200 147
18th Laser Radial Youth Male USA 204101 Parker Hughes ACRACING 30 21 28 (33) 6 13 8 23 30 18 210 177
19th Laser Radial Youth Male FRA 202375 Cyril Fortin SRC 12 16 (35) 27 26 21 26 13 32 15 223 188
20th Laser Radial Youth Male NZL 206025 Henry Gibbs WBBC 35 10 31 16 18 17 19 (53 DNC) 23 20 242 189
21st Laser Radial Youth Male FRA 201630 Nathan Le Pen CCV 18 8 30 26 11 35 15 32 (41) 19 235 194
22nd Laser Radial Open NZL 192287 Zak Merton TYPBC 16 28 15 11 12 ZFP 10 19 27 20 (53 RET) 53 DNC 254 201
23rd Laser Radial Youth Male NZL 181964 Blake Woodfield LTYC 26 (53 DSQ) 21 9 20 23 38 15 13 39 257 204
24th Laser Radial Women NZL 198108 Libby Porter KYC 31 13 26 8 30 27 24 26 26 (34) 245 211
25th Laser Radial Youth Male NZL 198110 Callum Radford QCYC 5 22 11 24 (53 DNF) 42 35 9 22 53 DNE 276 223
26th Laser Radial Open NZL 195542 Sam Barnett TYPBC 28 26 36 18 (40) 39 21 24 7 28 267 227
27th Laser Radial Youth Male NZL 206027 Dylan McKinlay T.Y.P.B.C 8 23 32 34 27 22 23 28 (40) 40 277 237
28th Laser Radial Open GBR 196711 Peter Ballantine SYC 27 32 38 30 19 28 17 18 (53 BFD) 33 295 242
29th Laser Radial Open NZL 196405 Hamish Clark QCYC 22 25 24 29 32 38 14 38 31 (43) 296 253
30th Laser Radial Youth Male NZL 192267 Bryn Bennett WBBC 38 (43) 18 41 39 36 20 34 17 11 297 254
31st Laser Radial Youth Male NZL 207493 Lachlan Grimwade FBYC/PT CHEV 33 24 (34) 17 28 34 33 30 34 21 288 254
32nd Laser Radial Women COK 195712 Teau McKenzie SCI 34 38 5 42 36 25 37 (45) 11 27 300 255
33rd Laser Radial Youth Male NZL 196881 Henry Gautrey MYC 37 40 9 (53 BFD) 25 20 53 UFD 14 53 BFD 8 312 259
34th Laser Radial Youth Male NZL 202688 Samuel Rushton TYPBC 10 37 37 32 41 15 25 37 27 (44) 305 261
35th Laser Radial Open NZL 198115 Jono Francis WBBC/RPNYC 32 19 41 36 (44) 24 32 31 18 32 309 265
36th Laser Radial Youth Female FRA 171703 Lauren Hautier CNC 25 29 20 35 22 46 (47) 42 20 26 312 265
37th Laser Radial Youth Male NZL 208339 Sam Beckman MBSC 19 33 14 31 35 (53 RET) 36 29 53 DNE 24 327 274
38th Laser Radial Youth Female NZL 195548 Olivia Christie WBBC 45 39 45 (53 BFD) 21 32 22 33 28 35 353 300
39th Laser Radial Youth Male NZL 190332 Kiriffi Leilua TSC (48) 36 39 28 37 30 34 22 39 45 358 310
40th Laser Radial Open NZL 184218 Matthew Giles MBSC 39 (53 DNC) 40 39 43 33 29 43 36 16 371 318
41st Laser Radial Youth Male NZL 192630 Dougal Frame CBYC 43 30 29 (53 BFD) 31 37 30 41 24 53 BFD 371 318
42nd Laser Radial Youth Male SUI 204111 Loic Eisenring PLSC 29 27 43 43 (46) 40 41 21 46 29 365 319
43rd Laser Radial Open NZL 193063 Craig Atkinson NPCL 42 42 33 15 (47) 43 42 44 38 38 384 337
44th Laser Radial Youth Male NZL 195541 George Kirkman KYC 44 35 (46) 37 34 44 46 40 37 22 385 339
45th Laser Radial Youth Male NZL 196877 Sam Hassall MBSC 21 31 48 40 38 41 40 39 (53 BFD) 53 BFD 404 351
46th Laser Radial Youth Male NZL 179334 Thomas Morton KYC 40 41 (47) 38 33 45 44 47 33 31 399 352
47th Laser Radial Youth Female NZL 207851 Megan Thomson FBYC (47) 46 44 45 42 31 39 35 35 37 401 354
48th Laser Radial Women NZL 197253 Rosa Hill NPCL 46 45 42 44 (48) 48 45 46 42 41 447 399
49th Laser Radial Women NZL 208518 Julia Francis MBSC 49 47 50 46 45 47 43 49 (53 BFD) 25 454 401
50th Laser Radial Open GER 192613 Lukas Altenbach PLSC (51) 48 49 48 50 51 50 51 44 42 484 433
51st Laser Radial Youth Male NZL 196879 Cooper Hopman KYC 50 49 51 47 (53 DNF) 50 49 50 43 47 489 436
52nd Laser Radial Youth Female NZL 196885 Anna Breen TYPBC (52) 50 52 49 49 49 48 48 45 46 488 436



















Rank Fleet Division Nat Sail No HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Laser Standard Open NZL 181961 Andrew Maloney MBSC 2 2 3 (4) 2 3 2 3 1 2 24 20
2nd Laser Standard Open NZL 207860 Thomas Saunders TYPBC 4 1 1 3 (9) 5 3 2 3 1 32 23
3rd Laser Standard Open NZL 208517 Sam Meech TYPBC 1 3 2 1 3 6 (25 UFD) 4 2 3 50 25
4th Laser Standard Open NZL 208337 Michael Bullot MBSC 5 (10) 6 9 1 1 1 1 4 4 42 32
5th Laser Standard Open CHN 208525 Jianan Wu JWA 3 6 (25 DSQ) 2 6 9 8 6 10 5 80 55
6th Laser Standard U 21 NZL 207496 Andrew McKenzie RAYC (13) 5 8 6 7 7 6 5 7 6 70 57
7th Laser Standard Open AUS 208360 Mitchell Kennedy MYC/RQYS 6 4 4 7 (10) 8 5 10 5 9 68 58
8th Laser Standard Open KOR 201497 Jeemin Ha HDO 8 8 7 (11) 4 2 9 8 9 8 74 63
9th Laser Standard Open CHN 203460 Jinfu Zhao JWA 10 11 5 8 5 4 4 11 (23) 11 92 69
10th Laser Standard Open CHN 209889 Ning Zhao JWA 9 9 9 5 8 (14) 10 12 13 7 96 82
11th Laser Standard Open DEN 205317 Patrick Dopping ES (22) 12 11 12 14 10 7 7 8 14 117 95
12th Laser Standard Open ISR 195011 Shahar Jacob Sdot-Yam 15 7 15 10 13 15 (25 UFD) 9 6 10 125 100
13th Laser Standard U 21 NZL 208358 Cullen Le Roy TYPBC 7 13 13 13 15 13 13 18 11 (22) 138 116
14th Laser Standard Open CAN 187147 Daniel Barry CANDB15 12 14 10 15 11 (21) 19 13 14 18 147 126
15th Laser Standard Open NZL 181994 Dean Drummond PBC 21 (23) 12 14 12 12 14 15 12 20 155 132
16th Laser Standard U 21 NZL 199225 Matthew Kempkers WBC 17 17 14 (23) 18 11 11 14 19 17 161 138
17th Laser Standard U 21 IRL 208523 Dan O'Beirne R.St.G.Y.C. 11 18 17 (19) 19 17 17 17 16 15 166 147
18th Laser Standard U 21 NZL 197252 Keith Inglis LTYC 18 (21) 20 18 16 20 16 16 15 12 172 151
19th Laser Standard Open COK 195704 Taua Elisa Henry MSC 19 16 16 17 (20) 18 15 20 17 16 174 154
20th Laser Standard U 21 NZL 196866 Chris Tulley RBC 16 15 18 22 21 16 12 21 18 (24) 183 159
21st Laser Standard U 21 NZL 202850 Sefton Cole CBYC 14 20 (25 DNF) 16 17 19 18 23 22 19 193 168
22nd Laser Standard Open FRA 171713 Vincent Trinquet CNC 20 19 (25 UFD) 20 24 22 22 19 21 13 205 180
23rd Laser Standard U 21 NZL 192636 Callum Foley-Logan Nelson 23 (24) 19 24 22 24 20 24 20 23 223 199
24th Laser Standard U 21 NZL 196871 Ben Warren TYPBC 24 22 (25 DNF) 21 23 23 21 22 24 21 226 201

















Rank Fleet Division Nat SailNo HelmName YachtClub R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Radial Master Apprentice Master NZL 208521 Scott Leith MBSC & PBC (1) 1 1 1 1 1 1 1 8 7
2nd Radial Master Apprentice Master NZL 202441 Edmund Tam WBBC 7 (32 UFD) 3 2 5 6 2 2 59 27
3rd Radial Master Apprentice Master NZL 188802 Tony Evans MSC 6 4 4 3 (10) 4 3 4 38 28
4th Radial Master Master NZL 185806 Richard Blakey TYC (16) 2 12 6 2 2 7 8 55 39
5th Radial Master Grand Master NZL 186656 Kev Jenkins Onerahi 11 5 5 5 6 (13) 6 3 54 41
6th Radial Master Grand Master NZL 206029 Kevin Welsh PLSC 8 7 2 4 11 8 (19) 5 64 45
7th Radial Master Master NZL 201518 Hamish Atkinson NPCL/CYC 3 11 (13) 7 3 9 4 11 61 48
8th Radial Master Master NZL 148894 Roger Winton OYC 4 12 7 8 7 3 8 (20) 69 49
9th Radial Master Grand Master NZL 193076 Mike Keeton WBC 2 (32 UFD) 10 12 4 5 9 12 86 54
10th Radial Master Master NZL 187892 Werner Hennig HYC 5 10 6 11 13 (15) 5 10 75 60
11th Radial Master Master NZL 202918 Mike Knowsley TYC 9 3 16 9 8 11 (18) 17 91 73
12th Radial Master Master NZL 186661 Greg Corston CBYC (21) 6 8 16 14 7 17 6 95 74
13th Radial Master Master AUS 181997 Scott McDougall HYC 15 8 9 15 21 16 (23) 7 114 91
14th Radial Master Master NZL 207863 Arthur Ferguson Ngaroto 12 20 (21) 10 16 12 11 13 115 94
15th Radial Master Grand Master NZL 187891 Pete Thomas WBC 17 9 (32 UFD) 13 12 14 15 15 127 95
16th Radial Master Master NZL 179384 Georgi Yankov PBC 13 17 14 14 17 (21) 13 14 123 102
17th Radial Master Grand Master NZL 206418 Bruce Jones WBBC 10 15 (32 UFD) 17 18 18 12 16 138 106
18th Radial Master Great Grand Master NZL 195546 Jim Quinn TYC 14 13 (24) 20 15 10 20 21 137 113
19th Radial Master Master NZL 157154 Grant Cooze OYC (26) 23 11 18 25 23 16 9 151 125
20th Radial Master Great Grand Master NZL 208359 Greg Fry FBC 20 14 15 19 20 22 21 (32 DNF) 163 131
21st Radial Master Apprentice Master NZL 199285 Robert Anderson PCB 22 19 19 25 9 20 22 (32 DNC) 168 136
22nd Radial Master Master AUS 188804 Fiona Blincoe TSC 19 16 17 21 (27) 24 24 19 167 140
23rd Radial Master Apprentice Master NZL 148891 Vladimir Minkov PBC (28) 26 20 27 26 28 14 18 187 159
24th Radial Master Master NZL 161266 Don Christie WBBC 24 21 23 22 22 25 (27) 22 186 159
25th Radial Master Grand Master RSA 160112 Peter Clayton BSC 18 22 18 23 23 26 (32 DNC) 32 BFD 194 162
26th Radial Master Great Grand Master NZL 180209 Garth Cheyne MYC 25 18 22 (32 UFD) 19 19 32 DNC 32 DNC 199 167
27th Radial Master Grand Master NZL 190329 Paul Francis TSC (32 DNC) 32 DNC 32 DNC 32 DNC 24 17 10 23 202 170
28th Radial Master Master Women NZL 184692 Diana Brown POYC 23 25 25 24 28 (29) 26 25 205 176
29th Radial Master Master NZL 196876 John Berry PBC 27 24 26 26 (31) 27 25 24 210 179
30th Radial Master Master Women NZL 195516 Kirsty MacDonald PCSC 29 (32 UFD) 27 28 29 30 28 26 229 197
31st Radial Master Grand Master NZL 162120 Michael Gibbs MYC 30 (32 UFD) 28 32 DNC 30 31 32 DNC 32 DNC 247 215

















Rank Fleet Division Nat SailNo HelmName YachtClub R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Standard Master Apprentice Master NZL 199238 Kris Decke OYC 2 3 1 2 2 1 1 (11) 23 12
2nd Standard Master Grand Master NZL 199220 Peter Kempkers WBC 10 6 2 4 1 2 5 (12) 42 30
3rd Standard Master Master NZL 162087 Mark Patterson HYC 7 1 3 11 9 7 13 (17) 68 51
4th Standard Master Apprentice Master NZL 184216 Robert Bland PBC (22) 18 4 3 21 10 10 1 89 67
5th Standard Master Grand Master NZL 198107 Nick Page PBC 14 14 (23) 6 11 6 3 15 92 69
6th Standard Master Grand Master NZL 198112 Murray Thom MSC 25 9 (29) 7 4 4 21 2 101 72
7th Standard Master Grand Master GBR 162576 Terry Scutcher SSC 1 5 11 5 10 3 (44 DNC) 44 DNC 123 79
8th Standard Master Master NZL 185383 Chris Sadler TYC 3 (37) 31 10 14 18 2 4 119 82
9th Standard Master Grand Master NZL 181993 Graeme Tee POYC 9 8 9 9 20 8 20 (22) 105 83
10th Standard Master Grand Master NZL 193125 David Lowe PBC 16 13 6 15 (30) 25 4 9 118 88
11th Standard Master Grand Master NZL 208520 John Showell PBC 19 7 14 14 16 11 7 (28) 116 88
12th Standard Master Master NZL 199216 Andrew Dellabarca WBBC 4 4 19 1 3 (44 DNF) 17 44 DNC 136 92
13th Standard Master Apprentice Master NZL 192705 Ken Atchison HYC (27) 10 16 13 8 26 16 6 122 95
14th Standard Master Master RSA 181163 Ken Tarboton POYC 8 19 13 16 (26) 12 9 19 122 96
15th Standard Master Grand Master NZL 172219 Barry Cutfield POYC (24) 24 7 12 23 19 12 5 126 102
16th Standard Master Master NZL 195549 Tony Nicholson PBC/MBSC (31) 31 17 19 22 16 8 3 147 116
17th Standard Master Master NZL 174323 Greg Wilshire MYC (44 DNC) 16 5 44 BFD 17 5 6 24 161 117
18th Standard Master Master NZL 192280 Don Harland Tyc 21 20 8 17 25 13 (26) 13 143 117
19th Standard Master Master NZL 196875 Neil Wooldridge PBC 11 11 25 18 24 (31) 11 18 149 118
20th Standard Master Apprentice Master NZL 171098 Chris Shannon NPC 30 27 (36) 22 6 17 15 8 161 125
21st Standard Master Grand Master NZL 196909 Garry Lock RNZYS 18 17 24 27 15 14 (29) 10 154 125
22nd Standard Master Grand Master NZL 163947 Mark Hursthouse PBC 15 15 10 8 28 29 (41) 25 171 130
23rd Standard Master Master NZL 172224 Luuk van Basten Batenburg PCB 13 28 20 20 5 20 32 (34) 172 138
24th Standard Master Grand Master NZL 192308 Ian Wallace PLSC 5 25 18 21 29 (39) 25 16 178 139
25th Standard Master Master AUS 174320 Grant Abicht S.P.C.C. 29 12 21 (44 BFD) 35 21 14 14 190 146
26th Standard Master Apprentice Master NZL 193124 James Lett PBC 20 21 15 25 (40) 24 22 20 187 147
27th Standard Master Great Grand Master NZL 196411 Bob Blakey TYC (32) 2 28 24 19 32 18 29 184 152
28th Standard Master Master NZL 196410 Rob Woodward WBBC 34 29 (35) 23 7 15 28 23 194 159
29th Standard Master Apprentice Master NZL 202872 Karl Nicholson WBC (39) 26 22 26 12 22 19 35 201 162
30th Standard Master Master NZL 197255 John Hayman Pupuke 17 (44 UFD) 34 29 13 30 36 7 210 166
31st Standard Master Master NZL 192701 Robin Simpson TSC 6 22 27 32 32 27 23 (38) 207 169
32nd Standard Master Grand Master NZL 180213 John Dowsett PBC 12 23 26 31 (37) 35 31 37 232 195
33rd Standard Master Grand Master NZL 198105 Paul Thomas WBBC 33 33 12 28 31 (40) 34 32 243 203
34th Standard Master Apprentice Master NZL 158881 Ben Molloy PBC 35 34 (39) 35 27 28 24 21 243 204
35th Standard Master Apprentice Master ITA 203774 Marco Canegallo PLSC 26 32 33 33 33 23 (39) 26 245 206
36th Standard Master Grand Master NZL 196418 Peter van Ryn MYC 23 35 (44 UFD) 44 BFD 18 9 44 DNC 44 DNC 261 217
37th Standard Master Grand Master NZL 162124 Chris Trudgen MYC 37 30 32 36 (38) 34 27 27 261 223
38th Standard Master Master NZL 197253 Lachlan Hill NPCL 38 39 (40) 30 34 33 30 30 274 234
39th Standard Master Great Grand Master NZL 181719 Sefton Powrie WBC 28 38 30 34 (41) 36 38 40 285 244
40th Standard Master Grand Master NZL 181878 Wayne Ferguson PBC 36 36 38 (44 BFD) 36 38 37 33 298 254
41st Standard Master Master Women NZL 203773 Chantal Grass PLSC 42 42 37 38 (43) 42 35 31 310 267
42nd Standard Master Master NZL 196883 Phil Jones TSC/PCB 40 40 41 37 (42) 37 33 39 309 267
43rd Standard Master Grand Master NZL 161275 Jay McJorrow MYC 41 41 (44 DNC) 44 DNC 39 41 40 36 326 282